
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 7.62 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bag |
| Depth | 5.02 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2.54 mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Pitch | 2.54 mm |
| Max Current Rating | 7 A |
| Orientation | Straight |
| Color | Natural |
| Gender | Pin (Male) |
| Number of Contacts | 6 |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Housing Material | Polymer |
| Max Voltage Rating (AC) | 550 V |
| Housing Color | Natural |
| Contact Mating Length | 5.842 mm |
| Mating Post Length | 5.84 mm |
| Termination Post Length | 2.54 mm |
Stock: 3238
Distributors
pcbx
Unit Price$0.14980
Ext.Price$0.14980
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.14980 | $0.14980 |
| 10 | $0.13891 | $1.38910 |
| 50 | $0.13352 | $6.67600 |
| 100 | $0.12833 | $12.83300 |
| 500 | $0.12093 | $60.46500 |
| 1000 | $0.11778 | $117.78000 |
| 3000 | $0.11408 | $342.24000 |
| 5000 | $0.11050 | $552.50000 |
| 10000 | $0.10741 | $1074.10000 |
