
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Radiation Hardening | No |
| Min Input Voltage | 7 V |
| Max Power Dissipation | 650 mW |
| Max Supply Voltage | 16 V |
| Number of Channels | 1 |
| Max Supply Current | 2.5 mA |
| Max Input Voltage | 16 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Dimming | Analog, PWM |
| Nominal Input Voltage (DC) | 12 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Min Supply Voltage | 7 V |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Internal Switch | No |
| Type | Linear |
Stock: 3235
Distributors
pcbx
Unit Price$0.40010
Ext.Price$0.40010
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.40010 | $0.40010 |
| 10 | $0.36758 | $3.67580 |
| 25 | $0.33770 | $8.44250 |
| 50 | $0.32506 | $16.25300 |
| 100 | $0.31290 | $31.29000 |
| 300 | $0.31290 | $93.87000 |
| 500 | $0.31290 | $156.45000 |
| 1000 | $0.31290 | $312.90000 |
| 3000 | $0.31290 | $938.70000 |
