| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Crimp |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 1000 V (1 kV) |
| RoHS | Compliant |
| Current Rating | 180 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Gender | Socket (Female) |
| Shell Material | Copper Alloy |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
