
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Min Input Voltage | 5 V |
| Output Current | 2 A |
| Output Voltage | 1.2 V to 16 V |
| Output Type | Adjustable |
| Quiescent Current | 800 µA |
| Topology | Buck |
| Switching Frequency | 400 kHz |
| Max Input Voltage | 16 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Function | Step-Down |
Stock: 2034
Distributors
pcbx
Unit Price$0.16109
Ext.Price$0.16109
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.16109 | $0.16109 |
| 10 | $0.14131 | $1.41310 |
| 50 | $0.13215 | $6.60750 |
| 100 | $0.12358 | $12.35800 |
| 500 | $0.11883 | $59.41500 |
| 1000 | $0.11592 | $115.92000 |
