

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 900 mW |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 280 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 1 µA |
| Gate Charge | 1.7 nC |
| Drain to Source Resistance | 82 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 12 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 20 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.2 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 247
Distributors
pcbx
Unit Price$0.03270
Ext.Price$0.03270
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.03270 | $0.03270 |
| 10 | $0.01635 | $0.16350 |
| 50 | $0.01258 | $0.62900 |
| 100 | $0.01110 | $1.11000 |
| 500 | $0.00980 | $4.90000 |
| 1000 | $0.00888 | $8.88000 |
| 3000 | $0.00804 | $24.12000 |
| 5000 | $0.00742 | $37.10000 |
| 10000 | $0.00685 | $68.50000 |
| 30000 | $0.00632 | $189.60000 |
| 50000 | $0.00584 | $292.00000 |
