

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 1 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 560 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | -2.8 A |
| Gate Charge | 6.1 nC |
| Drain to Source Resistance | 85 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 12 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | -20 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | -0.4 V to -1.2 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | P-Channel |
Stock: 161
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06548
Ext.Price$0.06548
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06548 | $0.06548 |
| 10 | $0.03274 | $0.32740 |
| 50 | $0.02943 | $1.47150 |
| 100 | $0.02645 | $2.64500 |
| 500 | $0.02377 | $11.88500 |
| 1000 | $0.02137 | $21.37000 |
| 3000 | $0.01921 | $57.63000 |
| 5000 | $0.01747 | $87.35000 |
| 10000 | $0.01588 | $158.80000 |
