

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| Power Dissipation | 900 mW |
| Input capacitance | 280 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 2.5 A |
| Gate Charge | 1.7 nC |
| Drain to Source Resistance | 59 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -12 V, 12 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 20 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 84326
Distributors
pcbx
Unit Price$0.02246
Ext.Price$0.02246
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.02246 | $0.02246 |
| 10 | $0.01123 | $0.11230 |
| 50 | $0.00864 | $0.43200 |
| 100 | $0.00760 | $0.76000 |
| 500 | $0.00669 | $3.34500 |
| 1000 | $0.00612 | $6.12000 |
| 3000 | $0.00559 | $16.77000 |
| 5000 | $0.00516 | $25.80000 |
| 10000 | $0.00476 | $47.60000 |
| 30000 | $0.00439 | $131.70000 |
| 50000 | $0.00406 | $203.00000 |
