
| Parameter | Value |
|---|---|
| Min Input Voltage | 3.6 V |
| Max Input Voltage | 6.5 V |
| RoHS | Compliant |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Load Regulation | 20 mV |
| Line Regulation | 0.2 %/V |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Reel |
| Output Current | 1 mA |
| Output Type | Fixed |
| Quiescent Current | 7 µA |
| Output Voltage | 1.02 V |
| Dropout Voltage | 280 mV |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
