IAUA120N04S5N014
Manufacturer:
Infineon
Mfr.Part #:
IAUA120N04S5N014
Datasheet:
Description:
MOSFETs PG-HSOF-5-2 SMD/SMT N-Channel number of channels:1 136 W 40 V Continuous Drain Current (ID):120 A 62 nC
ParameterValue
Max Operating Temperature175 °C
Min Operating Temperature-55 °C
PackagingReel
RoHSCompliant
Power Dissipation136 W
Number of Channels1
Input capacitance3.63 nF
Continuous Drain Current (ID)120 A
FET Type(Transistor Polarity)N-Channel
Gate Charge62 nC
Drain to Source Resistance1.5 mΩ
Gate to Source Voltage (Vgs)-20 V, 20 V
Drain to Source Breakdown Voltage (Vds)40 V
Gate to Source Threshold Voltage2.6 V