IAUC100N04S6L014
Manufacturer:
Infineon
Mfr.Part #:
IAUC100N04S6L014
Datasheet:
Description:
MOSFETs TSDSON-8 SMD/SMT N-Channel number of channels:1 100 W 40 V Continuous Drain Current (ID):100 A 49 nC
ParameterValue
Max Operating Temperature175 °C
Min Operating Temperature-55 °C
PackagingReel
RoHSCompliant
Power Dissipation100 W
Number of Channels1
Input capacitance3.027 nF
Continuous Drain Current (ID)100 A
FET Type(Transistor Polarity)N-Channel
Gate Charge49 nC
Drain to Source Resistance1.52 mΩ
Gate to Source Voltage (Vgs)-16 V, 16 V
Drain to Source Breakdown Voltage (Vds)40 V
Gate to Source Threshold Voltage1.6 V