IAUC100N04S6N015
Mfr.Part #:
IAUC100N04S6N015
Datasheet:
Description:
MOSFETs TSDSON-8 SMD/SMT N-Channel number of channels:1 100 W 40 V Continuous Drain Current (ID):100 A 42 nC
ParameterValue
Max Operating Temperature175 °C
Min Operating Temperature-55 °C
PackagingReel
RoHSCompliant
Power Dissipation100 W
Number of Channels1
Input capacitance2.669 nF
Continuous Drain Current (ID)100 A
FET Type(Transistor Polarity)N-Channel
Gate Charge42 nC
Drain to Source Resistance1.42 mΩ
Gate to Source Voltage (Vgs)-20 V, 20 V
Drain to Source Breakdown Voltage (Vds)40 V
Gate to Source Threshold Voltage2.6 V