IAUC90N10S5N062
Mfr.Part #:
IAUC90N10S5N062
Datasheet:
Description:
MOSFETs TDSON-8 SMD/SMT N-Channel number of channels:1 115 W 100 V Continuous Drain Current (ID):90 A 36 nC
ParameterValue
Max Operating Temperature175 °C
Min Operating Temperature-55 °C
PackagingReel
RoHSCompliant
Power Dissipation115 W
Number of Channels1
Input capacitance2.519 nF
Continuous Drain Current (ID)90 A
FET Type(Transistor Polarity)N-Channel
Gate Charge36 nC
Drain to Source Resistance6.2 mΩ
Gate to Source Voltage (Vgs)-20 V, 20 V
Drain to Source Breakdown Voltage (Vds)100 V
Gate to Source Threshold Voltage3 V