IAUZ40N10S5N130
Mfr.Part #:
IAUZ40N10S5N130
Datasheet:
Description:
MOSFETs PowerTDFN-8 SMD/SMT N-Channel 68 W 100 V Continuous Drain Current (ID):40 A 17 nC
ParameterValue
Max Operating Temperature175 °C
Min Operating Temperature-55 °C
PackagingReel
RoHSCompliant
Power Dissipation68 W
Input capacitance1.525 nF
Continuous Drain Current (ID)40 A
FET Type(Transistor Polarity)N-Channel
Gate Charge17 nC
Drain to Source Resistance14 mΩ
Gate to Source Voltage (Vgs)-20 V, 20 V
Drain to Source Breakdown Voltage (Vds)100 V
Gate to Source Threshold Voltage3 V