
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 10 A |
| Forward Voltage | 2.1 V |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 600 V |
| Element Configuration | Single |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 51 A |
| Reverse Current | 90 µA |
Stock: 198
Distributors
pcbx
Unit Price$3.20678
Ext.Price$3.20678
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.20678 | $3.20678 |
| 10 | $3.03629 | $30.36290 |
| 25 | $2.98545 | $74.63625 |
| 50 | $2.93549 | $146.77450 |
| 100 | $2.86266 | $286.26600 |
| 300 | $2.83938 | $851.81400 |
| 500 | $2.81630 | $1408.15000 |
| 1000 | $2.79379 | $2793.79000 |
