IHLP1212BZER2R2M11
Manufacturer:
Vishay
Mfr.Part #:
IHLP1212BZER2R2M11
Datasheet:
Description:
Fixed Inductors 1212(3030 Metric) SMD/SMT 2.2 µH 20 % 3 A 46 mΩ
ParameterValue
Tolerance20 %
Height - Seated (Max)2 mm
Length3.6 mm
Width3 mm
TerminationSMD/SMT
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
Number of Pins2
Height2 mm
PackagingReel
Depth3.2 mm
Lead FreeLead Free
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
REACH SVHCUnknown
Contact PlatingTin
Self Resonant Frequency55 MHz
Current Rating3 A
DC Resistance (DCR)46 mΩ
Test Frequency100 kHz
Military StandardNot
ShieldingShielded
Inductance2.2 µH
Core MaterialComposite, Ferrite, Metal
RMS Current (Irms)3 A
inductance tolerance20 %
Max DC Current3 A
Series Resistance46 mΩ
Saturation Current3.3 A