


| Parameter | Value |
|---|---|
| Output Current | 1 A |
| Output Voltage | 1.5 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Dropout Voltage | 1.2 V |
| Polarity | 3-State |
| Max Input Voltage | 15 V |
| Quiescent Current | 10 mA |
| Min Input Voltage | 15 V |
Stock: 34
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07574
Ext.Price$0.07574
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07574 | $0.07574 |
| 10 | $0.07497 | $0.74970 |
| 50 | $0.07421 | $3.71050 |
| 100 | $0.07357 | $7.35700 |
| 500 | $0.07294 | $36.47000 |
