


| Parameter | Value |
|---|---|
| Gate Charge | 80 nC |
| Gate to Source Threshold Voltage | 4 V |
| Continuous Drain Current (ID) | 84 A |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Drain to Source Resistance | 11 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Power Dissipation | 3.8 W |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 55 V |
| Number of Channels | 1 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 413
Distributors
pcbx
Unit Price$1.70815
Ext.Price$1.70815
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.70815 | $1.70815 |
| 10 | $1.10115 | $11.01150 |
| 25 | $0.98503 | $24.62575 |
| 50 | $0.88116 | $44.05800 |
| 100 | $0.78824 | $78.82400 |
| 300 | $0.72315 | $216.94500 |
| 500 | $0.66343 | $331.71500 |
| 1000 | $0.61128 | $611.28000 |
| 3000 | $0.56323 | $1689.69000 |
| 5000 | $0.51894 | $2594.70000 |
