
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 500 W |
| Number of Channels | 1 |
| Continuous Drain Current (ID) | 160 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 210 nC |
| Drain to Source Resistance | 4.7 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 135 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 3 V |
Stock: 3
Distributors
pcbx
Unit Price$2.14714
Ext.Price$2.14714
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.14714 | $2.14714 |
| 10 | $1.86307 | $18.63070 |
| 25 | $1.75617 | $43.90425 |
| 50 | $1.65541 | $82.77050 |
| 100 | $1.56044 | $156.04400 |
