


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 417 W |
| Number of Channels | 1 |
| Continuous Drain Current (ID) | 90 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Drain to Source Resistance | 14 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 200 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 3 V |
Stock: 720
Distributors
pcbx
Unit Price$1.59629
Ext.Price$1.59629
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.59629 | $1.59629 |
| 10 | $1.35850 | $13.58500 |
| 25 | $1.20726 | $30.18150 |
| 50 | $1.07285 | $53.64250 |
| 100 | $0.95341 | $95.34100 |
| 300 | $0.91989 | $275.96700 |
| 500 | $0.88755 | $443.77500 |
