


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 120 W |
| Number of Channels | 1 |
| Continuous Drain Current (ID) | 62 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 130 nC |
| Drain to Source Resistance | 10.5 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 75 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 4 V |
Stock: 635
Distributors
pcbx
Unit Price$1.83383
Ext.Price$1.83383
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.83383 | $1.83383 |
| 10 | $1.25760 | $12.57600 |
| 25 | $1.11998 | $27.99950 |
| 50 | $0.99742 | $49.87100 |
| 100 | $0.88827 | $88.82700 |
| 300 | $0.84039 | $252.11700 |
| 500 | $0.79509 | $397.54500 |
| 1000 | $0.61213 | $612.13000 |
