


| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 150 V |
| Length | 10.668 mm |
| Width | 9.65 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Resistance | 4.2 MΩ |
| Height | 4.826 mm |
| Packaging | Bulk |
| Lead Free | Contains Lead, Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | 43 A |
| Lifecycle Status | Obsolete (Last Updated: 10 months ago) |
| Max Power Dissipation | 3.8 W |
| Power Dissipation | 3.8 W |
| Threshold Voltage | 4 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 2.4 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 43 A |
| Rds On Max | 42 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 150 V |
| Turn-On Delay Time | 12 ns |
| Turn-Off Delay Time | 71 ns |
| Element Configuration | Single |
| Rise Time | 55 ns |
| Dual Supply Voltage | 150 V |
| Gate Charge | 133.3 nC |
| Drain to Source Resistance | 42 mΩ |
| Max Junction Temperature (Tj) | 175 °C |
| Nominal Vgs | 4 V |
| Recovery Time | 390 ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 150 V |
| On-State Resistance | 42 mΩ |
| Schedule B | 8541290080 |
| Package Quantity | 800 |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
