
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Resistance | 1.7 mΩ |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Output Current | 1.4 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 7 months ago) |
| Max Power Dissipation | 125 W |
| Power Dissipation | 125 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 5.406 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 100 A |
| Rds On Max | 1.7 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 40 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 70 nC |
| Drain to Source Resistance | 1.4 mΩ |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 40 V |
| On-State Resistance | 1.7 mΩ |
| Schedule B | 8541290080 |
| Package Quantity | 4000 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 2.2 V |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
