
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 75 V |
| Length | 10.67 mm |
| Width | 9.65 mm |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Resistance | 5.5 MΩ |
| Height | 4.83 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | 75 A |
| Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 7 months ago) |
| Max Power Dissipation | 140 W |
| Power Dissipation | 140 W |
| Threshold Voltage | 4 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 3 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 75 A |
| Rds On Max | 5.5 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 40 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Turn-On Delay Time | 16 ns |
| Turn-Off Delay Time | 38 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 77 ns |
| Rise Time | 130 ns |
| Gate Charge | 68 nC |
| Drain to Source Resistance | 5.5 mΩ |
| Max Junction Temperature (Tj) | 175 °C |
| Recovery Time | 35 ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 40 V |
| On-State Resistance | 5.5 mΩ |
| Schedule B | 8541290080 |
| Package Quantity | 1000 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 4 V |
Stock: 89
Distributors
pcbx
Unit Price$1.84580
Ext.Price$1.84580
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.84580 | $1.84580 |
| 10 | $1.20117 | $12.01170 |
| 25 | $1.08378 | $27.09450 |
| 50 | $0.97786 | $48.89300 |
| 100 | $0.88229 | $88.22900 |
| 300 | $0.80729 | $242.18700 |
| 500 | $0.73866 | $369.33000 |
| 1000 | $0.61555 | $615.55000 |
| 3000 | $0.60520 | $1815.60000 |
| 5000 | $0.59503 | $2975.15000 |
| 10000 | $0.58220 | $5822.00000 |
