


| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | -55 V |
| Length | 10.54 mm |
| Width | 10.54 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Resistance | 20 MΩ |
| Height | 4.83 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Manufacturer Package Identifier | D2Pak |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | -74 A |
| Max Power Dissipation | 170 W |
| Power Dissipation | 3.8 W |
| Threshold Voltage | -4 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 3.5 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | -74 A |
| Rds On Max | 20 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | -55 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | P-Channel |
| Turn-On Delay Time | 20 ns |
| Turn-Off Delay Time | 51 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 64 ns |
| Rise Time | 99 ns |
| Dual Supply Voltage | -55 V |
| Gate Charge | 180 nC |
| Drain to Source Resistance | 20 mΩ |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Nominal Vgs | -4 V |
| Recovery Time | 92 ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | -55 V |
| On-State Resistance | 20 mΩ |
| Schedule B | 8541290080 |
| Package Quantity | 800 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 2 V |
Stock: 18085
Distributors
pcbx
Unit Price$0.91805
Ext.Price$0.91805
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.91805 | $0.91805 |
| 10 | $0.78922 | $7.89220 |
| 25 | $0.73294 | $18.32350 |
| 50 | $0.68068 | $34.03400 |
| 100 | $0.63215 | $63.21500 |
| 300 | $0.56678 | $170.03400 |
| 500 | $0.50818 | $254.09000 |
