


| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Length | 10.54 mm |
| Width | 4.69 mm |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 8.77 mm |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Current Rating | 5.6 A |
| Max Power Dissipation | 43 W |
| Power Dissipation | 43 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 180 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 5.6 A |
| Turn-On Delay Time | 6.9 ns |
| Turn-Off Delay Time | 15 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 9.4 ns |
| Rise Time | 16 ns |
| Gate Charge | 8.3 nC |
| Drain to Source Resistance | 540 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 100 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 4 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
