


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 110 W |
| Number of Channels | 1 |
| Continuous Drain Current (ID) | 31 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | P-Channel |
| Gate Charge | 42 nC |
| Drain to Source Resistance | 60 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 55 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 4 V |
Stock: 445
Distributors
pcbx
Unit Price$1.45851
Ext.Price$1.45851
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.45851 | $1.45851 |
| 10 | $0.93273 | $9.32730 |
| 25 | $0.82720 | $20.68000 |
| 50 | $0.73361 | $36.68050 |
| 100 | $0.65060 | $65.06000 |
| 300 | $0.59664 | $178.99200 |
| 500 | $0.54716 | $273.58000 |
| 1000 | $0.49260 | $492.60000 |
| 3000 | $0.44348 | $1330.44000 |
| 5000 | $0.39925 | $1996.25000 |
