
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Length | 10.668 mm |
| Width | 9.65 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Resistance | 90 MΩ |
| Height | 4.826 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | 17 A |
| Lifecycle Status | Obsolete (Last Updated: 7 months ago) |
| Max Power Dissipation | 3.8 W |
| Power Dissipation | 3.8 W |
| Threshold Voltage | 4 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 920 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 17 A |
| Rds On Max | 90 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Turn-On Delay Time | 9.2 ns |
| Turn-Off Delay Time | 35 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 25 ns |
| Rise Time | 22 ns |
| Dual Supply Voltage | 100 V |
| Gate Charge | 37 nC |
| Drain to Source Resistance | 90 mΩ |
| Max Junction Temperature (Tj) | 175 °C |
| Nominal Vgs | 4 V |
| Recovery Time | 140 ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 100 V |
| On-State Resistance | 90 mΩ |
| Schedule B | 8541290080 |
| Package Quantity | 800 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 4 V |
Stock: 1362
Distributors
pcbx
Unit Price$0.59693
Ext.Price$0.59693
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.59693 | $0.59693 |
| 10 | $0.49699 | $4.96990 |
| 25 | $0.46331 | $11.58275 |
| 50 | $0.43191 | $21.59550 |
| 100 | $0.40265 | $40.26500 |
| 300 | $0.34673 | $104.01900 |
| 500 | $0.29857 | $149.28500 |
