


| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.67 mm |
| Width | 9.65 mm |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Resistance | 160 mΩ |
| Height | 4.83 mm |
| Packaging | Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Max Power Dissipation | 3.7 W |
| Power Dissipation | 3.7 W |
| Threshold Voltage | 4 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 670 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 14 A |
| Rds On Max | 160 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Turn-On Delay Time | 10 ns |
| Turn-Off Delay Time | 23 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 24 ns |
| Rise Time | 34 ns |
| Gate Charge | 26 nC |
| Drain to Source Resistance | 160 mΩ |
| Nominal Vgs | 4 V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 100 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 4 V |
Stock: 6
Distributors
pcbx
Unit Price$1.54051
Ext.Price$1.54051
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.54051 | $1.54051 |
| 10 | $1.29686 | $12.96860 |
| 25 | $1.19858 | $29.96450 |
| 50 | $1.10774 | $55.38700 |
| 100 | $0.96176 | $96.17600 |
| 300 | $0.92518 | $277.55400 |
| 500 | $0.88998 | $444.99000 |
| 1000 | $0.85932 | $859.32000 |
