


| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Length | 10.668 mm |
| Width | 9.65 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Resistance | 44 MΩ |
| Height | 4.826 mm |
| Packaging | Bulk |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | 33 A |
| Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 10 months ago) |
| Max Power Dissipation | 3.8 W |
| Power Dissipation | 3.8 W |
| Threshold Voltage | 4 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 1.96 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 33 A |
| Rds On Max | 8.4 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100 V |
| Turn-On Delay Time | 11 ns |
| Turn-Off Delay Time | 39 ns |
| Element Configuration | Single |
| Rise Time | 35 ns |
| Dual Supply Voltage | 100 V |
| Gate Charge | 47.3 nC |
| Drain to Source Resistance | 44 mΩ |
| Max Junction Temperature (Tj) | 175 °C |
| Nominal Vgs | 4 V |
| Recovery Time | 170 ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 100 V |
| On-State Resistance | 44 mΩ |
| Schedule B | 8541290080 |
| Package Quantity | 800 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 2 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 4505
Distributors
pcbx
Unit Price$0.58627
Ext.Price$0.58627
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.58627 | $0.58627 |
| 10 | $0.48778 | $4.87780 |
| 25 | $0.44257 | $11.06425 |
| 50 | $0.40155 | $20.07750 |
| 100 | $0.36433 | $36.43300 |
| 300 | $0.35505 | $106.51500 |
| 500 | $0.34600 | $173.00000 |
