


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 83 W |
| Number of Channels | 1 |
| Continuous Drain Current (ID) | 58 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 40 nC |
| Drain to Source Resistance | 8 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 60 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 2.1 V |
Stock: 1976
Distributors
pcbx
Unit Price$0.97034
Ext.Price$0.97034
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.97034 | $0.97034 |
| 10 | $0.66343 | $6.63430 |
| 25 | $0.58753 | $14.68825 |
| 50 | $0.52032 | $26.01600 |
| 100 | $0.46080 | $46.08000 |
| 300 | $0.42708 | $128.12400 |
| 500 | $0.39583 | $197.91500 |
| 1000 | $0.36591 | $365.91000 |
| 3000 | $0.33922 | $1017.66000 |
| 5000 | $0.31447 | $1572.35000 |
| 10000 | $0.29153 | $2915.30000 |
