
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 42 W |
| Number of Channels | 1 |
| Continuous Drain Current (ID) | 14 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 11 nC |
| Drain to Source Resistance | 10.3 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 30 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 2 V |
Stock: 12
Distributors
pcbx
Unit Price$1.41917
Ext.Price$1.41917
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.41917 | $1.41917 |
| 10 | $1.22381 | $12.23810 |
| 25 | $1.14449 | $28.61225 |
| 50 | $1.07031 | $53.51550 |
| 100 | $1.00094 | $100.09400 |
| 300 | $0.97330 | $291.99000 |
| 500 | $0.94643 | $473.21500 |
| 1000 | $0.92179 | $921.79000 |
