

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | -40 V |
| Length | 4.9784 mm |
| Width | 3.9878 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Resistance | 15 MΩ |
| Height | 1.4986 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | -10.5 A |
| Lifecycle Status | Obsolete (Last Updated: 7 months ago) |
| Max Power Dissipation | 2.5 W |
| Power Dissipation | 2.5 W |
| Threshold Voltage | -3 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 9.25 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | -10.5 A |
| Rds On Max | 15 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | -40 V |
| Turn-On Delay Time | 52 ns |
| Turn-Off Delay Time | 210 µs |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 97 ns |
| Rise Time | 490 ns |
| Gate Charge | 73 nC |
| Drain to Source Resistance | 15 mΩ |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Recovery Time | 65 ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | -40 V |
| On-State Resistance | 15 mΩ |
| Schedule B | 8541290080 |
| Package Quantity | 3800 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | P-Channel |
Stock: 9387
Distributors
pcbx
Unit Price$1.13877
Ext.Price$1.13877
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.13877 | $1.13877 |
| 10 | $0.72583 | $7.25830 |
| 25 | $0.63519 | $15.87975 |
| 50 | $0.55587 | $27.79350 |
| 100 | $0.48646 | $48.64600 |
| 300 | $0.43261 | $129.78300 |
| 500 | $0.38472 | $192.36000 |
| 1000 | $0.35309 | $353.09000 |
| 3000 | $0.31895 | $956.85000 |
| 5000 | $0.28811 | $1440.55000 |
