

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | -30 V |
| Length | 4.9784 mm |
| Width | 4.05 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Resistance | 100 mΩ |
| Height | 1.4986 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 2 |
| Current Rating | -3.6 A |
| Lifecycle Status | Obsolete (Last Updated: 10 months ago) |
| Max Power Dissipation | 2 W |
| Power Dissipation | 2 W |
| Threshold Voltage | -1 V |
| Number of Channels | 2 |
| Input capacitance | 440 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | -3.6 A |
| Rds On Max | 100 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | -30 V |
| Turn-On Delay Time | 11 ns |
| Turn-Off Delay Time | 25 ns |
| Element Configuration | Dual |
| Rise Time | 17 ns |
| Row Spacing | 6.3 mm |
| Gate Charge | 16.7 nC |
| Drain to Source Resistance | 100 mΩ |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Nominal Vgs | -1 V |
| Recovery Time | 80 ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | -30 V |
| On-State Resistance | 100 mΩ |
| Schedule B | 8541290080 |
| Package Quantity | 3800 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | P-Channel |
Stock: 938
Distributors
pcbx
Unit Price$0.53165
Ext.Price$0.53165
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.53165 | $0.53165 |
| 10 | $0.43171 | $4.31710 |
| 25 | $0.39738 | $9.93450 |
| 50 | $0.36578 | $18.28900 |
| 100 | $0.33669 | $33.66900 |
| 300 | $0.32181 | $96.54300 |
| 500 | $0.30759 | $153.79500 |
| 1000 | $0.29236 | $292.36000 |
