
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.9784 mm |
| Width | 4.05 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Resistance | 50 mΩ |
| Height | 1.4986 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 2 |
| Current Rating | 4 A |
| Lifecycle Status | Obsolete (Last Updated: 10 months ago) |
| Max Power Dissipation | 1.4 W |
| Power Dissipation | 1.4 W |
| Threshold Voltage | 1 V |
| Number of Channels | 2 |
| Input capacitance | 520 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 4 A |
| Rds On Max | 50 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30 V |
| Turn-Off Delay Time | 25 ns |
| Row Spacing | 6.3 mm |
| Gate Charge | 16.7 nC |
| Drain to Source Resistance | 80 mΩ |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Nominal Vgs | 1 V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 30 V |
| On-State Resistance | 80 mΩ |
| Schedule B | 8541290080 |
| Package Quantity | 3800 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel, P-Channel |
Stock: 49
Distributors
pcbx
Unit Price$0.59520
Ext.Price$0.59520
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.59520 | $0.59520 |
| 10 | $0.48163 | $4.81630 |
| 25 | $0.44366 | $11.09150 |
| 50 | $0.40868 | $20.43400 |
| 100 | $0.37646 | $37.64600 |
| 300 | $0.34114 | $102.34200 |
| 500 | $0.30914 | $154.57000 |
| 1000 | $0.29236 | $292.36000 |
