
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | -30 V |
| Length | 4.9784 mm |
| Width | 3.9878 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Resistance | 58 mΩ |
| Height | 1.4986 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 2 |
| Current Rating | -4.9 A |
| Max Power Dissipation | 2 W |
| Power Dissipation | 2 W |
| Threshold Voltage | -1 V |
| Number of Channels | 2 |
| Input capacitance | 710 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | -4.9 A |
| Rds On Max | 58 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | -30 V |
| Turn-On Delay Time | 13 ns |
| Turn-Off Delay Time | 34 ns |
| Element Configuration | Dual |
| Fall Time | 32 ns |
| Rise Time | 13 ns |
| Gate Charge | 23 nC |
| Drain to Source Resistance | 42 mΩ |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Nominal Vgs | -1 V |
| Recovery Time | 66 ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | -30 V |
| On-State Resistance | 58 mΩ |
| Schedule B | 8541290080 |
| Package Quantity | 3800 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | P-Channel |
Stock: 234
Distributors
pcbx
Unit Price$0.56813
Ext.Price$0.56813
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.56813 | $0.56813 |
| 10 | $0.45610 | $4.56100 |
| 25 | $0.41841 | $10.46025 |
| 50 | $0.38383 | $19.19150 |
| 100 | $0.35211 | $35.21100 |
| 300 | $0.32339 | $97.01700 |
| 500 | $0.29701 | $148.50500 |
| 1000 | $0.28169 | $281.69000 |
