

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | -20 V |
| Length | 4.9784 mm |
| Width | 3.9878 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Resistance | 18 mΩ |
| Height | 1.4986 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Contains Lead, Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Elements | 2 |
| Current Rating | -9 A |
| Lifecycle Status | Obsolete (Last Updated: 10 months ago) |
| Max Power Dissipation | 2 W |
| Power Dissipation | 2 W |
| Threshold Voltage | -1 V |
| Number of Channels | 2 |
| Input capacitance | 2.94 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | -9 A |
| Rds On Max | 18 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | -20 V |
| Turn-On Delay Time | 17 ns |
| Turn-Off Delay Time | 170 ns |
| Element Configuration | Dual |
| Rise Time | 36 ns |
| Gate Charge | 42 nC |
| Drain to Source Resistance | 18 mΩ |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Recovery Time | 270 ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 12 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | -20 V |
| On-State Resistance | 18 mΩ |
| Schedule B | 8541290080 |
| Package Quantity | 3800 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | P-Channel |
Stock: 2575
Distributors
pcbx
Unit Price$0.97834
Ext.Price$0.97834
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.97834 | $0.97834 |
| 10 | $0.80294 | $8.02940 |
| 25 | $0.73068 | $18.26700 |
| 50 | $0.66493 | $33.24650 |
| 100 | $0.60509 | $60.50900 |
| 300 | $0.58013 | $174.03900 |
| 500 | $0.55620 | $278.10000 |
| 1000 | $0.53476 | $534.76000 |
