

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 2 W |
| Number of Channels | 2 |
| Continuous Drain Current (ID) | 9.2 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | P-Channel |
| Gate Charge | 57 nC |
| Drain to Source Resistance | 17 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -8 V, 8 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 12 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 900 mV |
Stock: 156
Distributors
pcbx
Unit Price$0.90557
Ext.Price$0.90557
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.90557 | $0.90557 |
| 10 | $0.74496 | $7.44960 |
| 25 | $0.67754 | $16.93850 |
| 50 | $0.61623 | $30.81150 |
| 100 | $0.56047 | $56.04700 |
| 300 | $0.53744 | $161.23200 |
| 500 | $0.51536 | $257.68000 |
| 1000 | $0.49586 | $495.86000 |
