

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | -30 V |
| Length | 4.9784 mm |
| Width | 3.9878 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Resistance | 45 mΩ |
| Height | 1.4986 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | -5.8 A |
| Max Power Dissipation | 2.5 W |
| Power Dissipation | 2.5 W |
| Threshold Voltage | -1 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 1.1 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | -5.8 A |
| Rds On Max | 45 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | -30 V |
| Turn-On Delay Time | 16 ns |
| Turn-Off Delay Time | 45 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 47 ns |
| Rise Time | 33 ns |
| Dual Supply Voltage | -30 V |
| Row Spacing | 6.3 mm |
| Gate Charge | 39.3 nC |
| Drain to Source Resistance | 45 mΩ |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Nominal Vgs | -1 V |
| Recovery Time | 63 ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | -30 V |
| On-State Resistance | 45 mΩ |
| Schedule B | 8541290080 |
| Package Quantity | 3800 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | P-Channel |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
