


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Packaging | Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Max Power Dissipation | 147 W |
| Power Dissipation | 147 W |
| Threshold Voltage | 5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 526 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 10 A |
| Rds On Max | 600 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 400 V |
| Turn-On Delay Time | 14 ns |
| Turn-Off Delay Time | 50 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 24 ns |
| Rise Time | 27 ns |
| Gate Charge | 15 nC |
| Drain to Source Resistance | 550 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 400 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 3 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 82
Distributors
pcbx
Unit Price$0.87043
Ext.Price$0.87043
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.87043 | $0.87043 |
| 10 | $0.70301 | $7.03010 |
| 25 | $0.63294 | $15.82350 |
| 50 | $0.56986 | $28.49300 |
| 100 | $0.49266 | $49.26600 |
| 300 | $0.46707 | $140.12100 |
| 500 | $0.44281 | $221.40500 |
| 1000 | $0.41565 | $415.65000 |
