
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | -30 V |
| Length | 4.9784 mm |
| Width | 3.9878 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Resistance | 20 MΩ |
| Height | 1.4986 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | -10 A |
| Lifecycle Status | Obsolete (Last Updated: 7 months ago) |
| Max Power Dissipation | 2.5 W |
| Power Dissipation | 2.5 W |
| Threshold Voltage | -20 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 1.7 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | -10 A |
| Rds On Max | 20 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | -30 V |
| Turn-On Delay Time | 18 ns |
| Turn-Off Delay Time | 59 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 60 ns |
| Rise Time | 49 ns |
| Dual Supply Voltage | -30 V |
| Row Spacing | 6.3 mm |
| Gate Charge | 61 nC |
| Drain to Source Resistance | 20 mΩ |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Nominal Vgs | -20 V |
| Recovery Time | 85 ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | -30 V |
| On-State Resistance | 20 mΩ |
| Schedule B | 8541290080 |
| Package Quantity | 3800 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | P-Channel |
Stock: 32037
Distributors
pcbx
Unit Price$0.34138
Ext.Price$0.34138
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.34138 | $0.34138 |
| 10 | $0.30309 | $3.03090 |
| 50 | $0.26909 | $13.45450 |
| 100 | $0.23446 | $23.44600 |
| 500 | $0.20428 | $102.14000 |
| 1000 | $0.19819 | $198.19000 |
| 3000 | $0.19228 | $576.84000 |
