
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 10 |
| Height | 700 µm |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 7 months ago) |
| Max Power Dissipation | 96 W |
| Power Dissipation | 96 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 6.68 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 217 A |
| Rds On Max | 1.2 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 40 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Turn-On Delay Time | 21 ns |
| Turn-Off Delay Time | 68 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 58 ns |
| Rise Time | 70 ns |
| Gate Charge | 123 nC |
| Drain to Source Resistance | 950 µΩ |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 40 V |
| On-State Resistance | 1.2 mΩ |
| Schedule B | 8541290080 |
| Package Quantity | 4800 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 3 V |
Stock: 872
Distributors
pcbx
Unit Price$1.23629
Ext.Price$1.23629
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.23629 | $1.23629 |
| 10 | $1.00147 | $10.01470 |
| 25 | $0.91988 | $22.99700 |
| 50 | $0.84493 | $42.24650 |
| 100 | $0.77610 | $77.61000 |
| 300 | $0.74005 | $222.01500 |
| 500 | $0.70568 | $352.84000 |
| 1000 | $0.66901 | $669.01000 |
