

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 1.2 W |
| Number of Channels | 2 |
| Input capacitance | 260 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 2.4 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 5.3 nC |
| Drain to Source Resistance | 135 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -12 V, 12 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 20 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 3 V |
Stock: 1
Distributors
pcbx
Unit Price$0.56486
Ext.Price$0.56486
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.56486 | $0.56486 |
| 10 | $0.46637 | $4.66370 |
| 25 | $0.43244 | $10.81100 |
| 50 | $0.40098 | $20.04900 |
| 100 | $0.37180 | $37.18000 |
| 300 | $0.33399 | $100.19700 |
| 500 | $0.30002 | $150.01000 |
| 1000 | $0.28392 | $283.92000 |
