

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.9784 mm |
| Width | 3.9878 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Resistance | 18 mΩ |
| Height | 1.4986 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Max Power Dissipation | 2.5 W |
| Power Dissipation | 2.5 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 1.64 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 8.3 A |
| Rds On Max | 18 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100 V |
| Turn-On Delay Time | 13 ns |
| Turn-Off Delay Time | 26 ns |
| Fall Time | 6 ns |
| Rise Time | 6.6 ns |
| Gate Charge | 28 nC |
| Drain to Source Resistance | 14.4 mΩ |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 100 V |
| On-State Resistance | 18 mΩ |
| Schedule B | 8541290080 |
| Package Quantity | 4000 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 4 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 226
Distributors
pcbx
Unit Price$0.83011
Ext.Price$0.83011
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.83011 | $0.83011 |
| 10 | $0.66682 | $6.66820 |
| 25 | $0.60932 | $15.23300 |
| 50 | $0.55678 | $27.83900 |
| 100 | $0.50877 | $50.87700 |
| 300 | $0.48371 | $145.11300 |
| 500 | $0.45988 | $229.94000 |
| 1000 | $0.43543 | $435.43000 |
