


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Packaging | Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Max Power Dissipation | 156 W |
| Power Dissipation | 156 W |
| Threshold Voltage | 5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 527 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 8.7 A |
| Rds On Max | 850 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 500 V |
| Turn-On Delay Time | 13 ns |
| Turn-Off Delay Time | 17 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 11 ns |
| Rise Time | 16 ns |
| Gate Charge | 30 nC |
| Drain to Source Resistance | 850 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 30 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 500 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 5 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 15
Distributors
pcbx
Unit Price$1.07328
Ext.Price$1.07328
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.07328 | $1.07328 |
| 10 | $0.89942 | $8.99420 |
| 25 | $0.82887 | $20.72175 |
| 50 | $0.76385 | $38.19250 |
| 100 | $0.70393 | $70.39300 |
| 300 | $0.67859 | $203.57700 |
| 500 | $0.65417 | $327.08500 |
| 1000 | $0.63225 | $632.25000 |
