
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.67 mm |
| Width | 9.65 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Resistance | 850 mΩ |
| Height | 4.83 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Number of Elements | 1 |
| Max Power Dissipation | 3.1 W |
| Power Dissipation | 3.1 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 1.3 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 8 A |
| Rds On Max | 850 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 500 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Turn-On Delay Time | 14 ns |
| Turn-Off Delay Time | 49 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 20 ns |
| Rise Time | 23 ns |
| Gate Charge | 63 nC |
| Drain to Source Resistance | 850 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 500 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 2 V |
Stock: 104
Distributors
pcbx
Unit Price$1.49971
Ext.Price$1.49971
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.49971 | $1.49971 |
| 10 | $1.24243 | $12.42430 |
| 25 | $1.10394 | $27.59850 |
| 50 | $0.98089 | $49.04450 |
| 100 | $0.87155 | $87.15500 |
| 300 | $0.83489 | $250.46700 |
| 500 | $0.79977 | $399.88500 |
