

| Parameter | Value |
|---|---|
| Gate Charge | 4.7 nC |
| Gate to Source Threshold Voltage | 2.4 V |
| Continuous Drain Current (ID) | 5.4 A |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Drain to Source Resistance | 110 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Power Dissipation | 2.5 W |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 30 V |
| Number of Channels | 1 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| FET Type(Transistor Polarity) | P-Channel |
| Input capacitance | 386 pF |
Stock: 302
Distributors
pcbx
Unit Price$0.62400
Ext.Price$0.62400
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.62400 | $0.62400 |
| 10 | $0.50592 | $5.05920 |
| 25 | $0.46521 | $11.63025 |
| 50 | $0.42777 | $21.38850 |
| 100 | $0.39334 | $39.33400 |
| 300 | $0.37532 | $112.59600 |
| 500 | $0.35812 | $179.06000 |
| 1000 | $0.33979 | $339.79000 |
