

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | -200 V |
| Length | 10.41 mm |
| Width | 4.7 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Resistance | 1.5 Ω |
| Height | 9.01 mm |
| Packaging | Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | -3.5 A |
| Max Power Dissipation | 40 W |
| Power Dissipation | 40 W |
| Threshold Voltage | -4 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 350 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 3.5 A |
| Rds On Max | 1.5 Ω |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | -200 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | P-Channel |
| Turn-On Delay Time | 15 ns |
| Turn-Off Delay Time | 20 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 15 ns |
| Rise Time | 25 ns |
| Gate Charge | 22 nC |
| Drain to Source Resistance | 1.5 Ω |
| Nominal Vgs | -4 V |
| Recovery Time | 450 ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | -200 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 4 V |
Stock: 1379
Distributors
pcbx
Unit Price$0.90422
Ext.Price$0.90422
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.90422 | $0.90422 |
| 10 | $0.74218 | $7.42180 |
| 25 | $0.67807 | $16.95175 |
| 50 | $0.61949 | $30.97450 |
| 100 | $0.54485 | $54.48500 |
| 300 | $0.51978 | $155.93400 |
| 500 | $0.49586 | $247.93000 |
| 1000 | $0.47132 | $471.32000 |
