

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 20 V |
| Length | 4.9784 mm |
| Width | 3.9878 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.4986 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Elements | 2 |
| Current Rating | 3.5 A |
| Max Power Dissipation | 2 W |
| Power Dissipation | 2 W |
| Number of Channels | 2 |
| Input capacitance | 190 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 3.5 A |
| Rds On Max | 100 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30 V |
| Turn-On Delay Time | 6.2 ns |
| Turn-Off Delay Time | 13 ns |
| Element Configuration | Dual |
| Fall Time | 3 ns |
| Rise Time | 8.8 ns |
| Gate Charge | 6.9 nC |
| Drain to Source Resistance | 200 mΩ |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Nominal Vgs | 20 V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 30 V |
| On-State Resistance | 100 mΩ |
| Package Quantity | 4000 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.8 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 24
Distributors
pcbx
Unit Price$0.79509
Ext.Price$0.79509
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.79509 | $0.79509 |
| 10 | $0.49843 | $4.98430 |
| 25 | $0.43442 | $10.86050 |
| 50 | $0.37863 | $18.93150 |
| 100 | $0.33000 | $33.00000 |
| 300 | $0.29905 | $89.71500 |
| 500 | $0.27101 | $135.50500 |
| 1000 | $0.23425 | $234.25000 |
| 3000 | $0.21640 | $649.20000 |
| 5000 | $0.19991 | $999.55000 |
| 10000 | $0.18467 | $1846.70000 |
