


| Parameter | Value |
|---|---|
| Gate Charge | 12 nC |
| Gate to Source Threshold Voltage | 4 V |
| Continuous Drain Current (ID) | 6.7 A |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Drain to Source Resistance | 500 mΩ |
| Input capacitance | 2.7 nF |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Power Dissipation | 43 W |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 60 V |
| Number of Channels | 1 |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| FET Type(Transistor Polarity) | P-Channel |
Stock: 612
Distributors
pcbx
Unit Price$1.28325
Ext.Price$1.28325
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.28325 | $1.28325 |
| 10 | $0.69506 | $6.95060 |
| 25 | $0.68435 | $17.10875 |
| 50 | $0.67380 | $33.69000 |
| 100 | $0.66343 | $66.34300 |
| 300 | $0.59919 | $179.75700 |
| 500 | $0.54117 | $270.58500 |
| 1000 | $0.42404 | $424.04000 |
| 3000 | $0.40925 | $1227.75000 |
| 5000 | $0.39497 | $1974.85000 |
| 10000 | $0.39413 | $3941.30000 |
