

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.41 mm |
| Width | 4.7 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Resistance | 140 mΩ |
| Height | 9.01 mm |
| Packaging | Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Number of Elements | 1 |
| Max Power Dissipation | 74 W |
| Power Dissipation | 74 W |
| Threshold Voltage | -4 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 900 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 18 A |
| Rds On Max | 140 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 50 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | P-Channel |
| Turn-On Delay Time | 12 ns |
| Turn-Off Delay Time | 21 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 64 ns |
| Rise Time | 110 ns |
| Gate Charge | 39 nC |
| Drain to Source Resistance | 140 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | -50 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 4 V |
Stock: 787
Distributors
pcbx
Unit Price$1.84580
Ext.Price$1.84580
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.84580 | $1.84580 |
| 10 | $0.59161 | $5.91610 |
| 25 | $0.58900 | $14.72500 |
| 50 | $0.58640 | $29.32000 |
| 100 | $0.58381 | $58.38100 |
| 300 | $0.58124 | $174.37200 |
| 500 | $0.57868 | $289.34000 |
| 1000 | $0.57613 | $576.13000 |
| 3000 | $0.57359 | $1720.77000 |
| 5000 | $0.57106 | $2855.30000 |
| 10000 | $0.56853 | $5685.30000 |
